BİLİM KURULU AÇIKLADI: YENİ VARYANT ÇIKABİLİR

BİLİM KURULU AÇIKLADI: YENİ VARYANT ÇIKABİLİR

Korkutan vaka sayıları gözleri uzmanlardan gelecek açıklamaya çevirmişken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın’dan korkutan açıklama geldi. Levent Akın: "Bulaşıcılığı ve öldürücülüğü çok yüksek varyantla karşılaşabiliriz. Pandemi şu anda 'aşısızların pandemisi'ne döndü. Aşısız toplumlarda yeni varyant çıkma olasılığı vardır." sözleriyle artan vaka sayısına dikkat çekti.

Diğer uzmanların da benzer açıklamaları gündem oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın, bayram tatili sırasında aşılama oranının çok düştüğünü söyledi. Akın, özellikle 5 binlere kadar inen vakaların bir anda 20 binlere fırlamasına dikkat çekti, "Kısıtlamalar getirilebilir; ama kısıtlamaları getirmeden önce öncelikle yapmamız gereken 'kısıtlamalar gelmesin' diye aşı programına uymak.’’ sözleriyle vatandaşları uyardı.

Prof. Dr. Akın, yeni varyantların da çıkabileceğine dikkat çekerek ; ‘’Aşısız toplumlarda, aşı olmayan kişilerde yeni bir varyant çıkma olasılığı vardır. Sadece kendisini değil yaşadığı toplumu, ülkesini hatta dünyayı tehdit edecek yeni varyantlar çıkabilir. Koronavirüs varyant oluşturma özelliği çok yüksek olan bir virüs olduğu için şu anda yapılması gereken şey, hangi varyant olursa olsun biz hasta olmadığımız takdirde yeni varyant ortaya çıkması olasılığı azalıyor. Bu yüzden korunmak, aşı olmak zorundayız" diyerek uyarıda bulundu.