EYLÜL'DE YASAK YOK KURALLAR VAR

EYLÜL'DE YASAK YOK KURALLAR VAR

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınına karşı Türkiye, sağlık sektörüyle birlikte verdiği güçlü mücadelesini sürdürüyor. Eğitime verilen ara ve uygulanmış olan tam kapanmalarla, yaz sezonunun sonuna yaklaştıkça öğrencilerden esnafa kadar birçok vatandaşın gözü verilecek olan tedbir kararlarında. Tartışılan tedbir kararları arasında ise kapanmadan ziyade kurallar bulunmakta.

İŞTE ALINMASI PLANLANAN BAZI TEDBİR KARARLARI

Masaya yatırılan tedbir kararları arasında kapalı mekanlara girişlerde PCR testi zorunluluğu, aşılı veya aşısız kişi ayrımı yapılması bulunuyor.

Yaz sezonuyla canlanan turizm sektöründe kapalı mekanlarla ilgili alınacak kesin kararlar eylül ayının ikinci yarısından sonra belirlenecek.

ÖNCELİK EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun ortak önceliği okulların açılması olacak. Üniversite için yapılan planlama ilk ve orta öğretim için de uygulanacak.

Uzmanların görüşü, öğretmenlerin çoğunun aşı olması ve öğrencilerin büyük bölümünün risk oluşturmaması sebebiyle yüz yüze eğitim konusunda tavrın net olması yönünde. Yüz yüze eğitim hazırlıkları üniversitelerde daha önceden başlandı. Aşı olmayan öğrenciler için PCR testi ya da online eğitim seçenekleri masaya yatırılıyor.

Tedbir kararlarının ne yönde alınacağında pusula görevi gören vaka sayıları ise özellikle eylülün ikinci yarısında gözden geçirilecek. Vaka sayısındaki değişiklik ve sağlık kuruluşlarının yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranlarına göre yeni değerlendirmeler yapılarak kurallara netlik kazandırılacak.